Psy są zwierzętami legowiskowymi i nawet te duże, jak Owczarki Niemieckie, czują się zdecydowanie bezpieczniej w swojej własnej, małej przestrzeni, więc kiedy właściciel musi na dłużej przebywać poza domem (np. by pójść do pracy), powinien, w miarę możliwości, trzymać swojego Owczarka Niemieckiego w zamkniętym miejscu, z dostępem do wody i zabawek oraz z miękką podłogą (np. z dywanem, kocem lub podkładką).
Gdzie trzymać Owczarka Niemieckiego – powiązane pytania
Czy ślinienie psa jest normalne?
To zupełnie normalna rzecz, że psy czasami się ślinią, więc trzeba być na to gotowym, biorąc psa pod swoją opiekę, jednakże jeśli pies ślini się zdecydowanie częściej niż zwykle, jest to już powodem do niepokoju.
Czy trudno jest wychować szczeniaka Owczarka Niemieckiego?
W wychowaniu szczeniaka Owczarka Niemieckiego kluczowe znaczenie ma szkolenie; dzięki odpowiedniemu połączeniu go z miłością i wyrozumiałością, możesz wychować szczeniaka na grzecznego i oswojonego psa, który nie wykazuje żadnych agresywnych zachowań. Wielu ludzi wychowuje Owczarki Niemieckie z zamiarem uczynienia ich psami stróżującymi, ale mimo to na pewno nie chcą, aby ich pupile byli złośliwi czy agresywni.
Dlaczego mój Owczarek Niemiecki uciekł i nie wrócił?
Owczarki Niemieckie uciekają i/lub odmawiają przyjścia na wezwanie właściciela, kiedy odkryją, że zabawa i trening wykluczają się wzajemnie, w związku z czym pies czuje potrzebę ucieczki, żeby móc dobrze się bawić i boi się wrócić do swojego właściciela, ponieważ wie, że wówczas dobre czasy się skończą.
Jak uspokoić mojego Owczarka Niemieckiego?
W celu nauczenia psa spokojnych zachowań, ćwicz z nim wykonywanie ćwiczeń w obecności rozpraszających go czynników – to pomoże zwiększyć samokontrolę i skupienie twojego pupila. Możesz wówczas uczyć go np. komendy “siad”.
Co muszę wiedzieć przed otrzymaniem Owczarka Niemieckiego?
Nim weźmiesz pod opiekę Owczarka Niemieckiego, musisz wiedzieć, że:
- psy tej rasy są mądre,
- mogą mieć wysokie zapotrzebowanie na energię,
- wymagają one stymulacji umysłowej,
- są naturalnymi psami stróżującymi,
- są doskonałymi słuchaczami,
- nie są idealne dla osób, które nie miały wcześniej psa.
Czy szczenięta Owczarka Niemieckiego są zawsze głodne?
Ciągły głód u szczeniaka może być powodem do niepokoju. Dobrze byłoby w takiej sytuacji sprawdzić u weterynarza, czy odrobaczanie przebiega pomyślnie lub czy maluch nie ma problemów z trawieniem i złym wchłanianiem. Powszechnym problemem u Owczarków Niemieckich jest niewydolność trzustki.
Dlaczego Owczarek Niemiecki ma czerwone oczy?
Powody, przez które twój Owczarek Niemiecki ma zaczerwienione oczy, mogą być różne, a w tym: przez uraz, ciało obce w oku, alergie czy wiele chorób oczu (takich jak: jaskra, zapalenie spojówek, suchość oka). Jeśli zauważysz u swojego pupila zaczerwienienie oczu, wiedz, że niektórymi problemami możesz zająć się w domu, lecz inne rozwiąże się jedynie w klinice weterynaryjnej, więc lepiej to sprawdzić.
Czy Owczarek Niemiecki jest najlepszym psem?
Owczarki Niemieckie posiadają wiele pożądanych cech oraz talentów, które czynią je jednymi z najlepszych psów, jakie mogłyby zamieszkać w gospodarstwie domowym. Nic więc dziwnego, że od lat rasa ta jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie.
Jak trenujesz szczeniaka Owczarka Niemieckiego?
Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać podczas trenowania szczeniaka Owczarka Niemieckiego i są to:
- zachęcanie smakołykami,
- angażowanie szczeniaka w takie czynności, jak przynoszenie, siadanie, wstawanie i inne podstawowe polecenia,
- bycie oddanym, cierpliwym i pełnym nadziei,
- niestosowanie kar cielesnych,
- bawienie się dobrze (przez obie strony).
Jak wytresować Owczarka Niemieckiego?
Poprzez wczesne i ciągłe szkolenie można zachęcać Owczarka Niemieckiego do wykazywanie jak najlepszych cech roboczych. Psy tej rasy wyróżniają się posłuszeństwem, więc już od maleńkości można uczyć ich podstawowych poleceń, np. siadania, siadania i zostawania, chodzenia na luźnej smyczy.
Czy Owczarki Niemieckie są wybredne?
Owczarki Niemieckie nie należą do wybrednych psów, jeśli chodzi o jedzenie, aczkolwiek mogą się takie stać, jeśli właściciel im na to pozwoli. Wybredność może być spowodowana np. podawaniem resztek ze stołu lub zbyt wielu przekąsek, aczkolwiek do tego problemu mogą się przyczyniać również niechęć do karmy dla psów oraz brak ruchu. Należu jednakże pamiętać, że niechęć do jakiegoś posiłku może być u psa tej rasy spowodowana alergią pokarmową lub nietolerancją pokarmową.
Skąd wiesz, czy twój Owczarek Niemiecki jest w rui?
Oznaki, że suczka ma ruję to: obrzęk okolic intymnych, krwawa lub słomkowa wydzielina ze sromu, zwiększona wrażliwość na samce psów, częstsze lizanie okolic narządów płciowych, zmiany w zachowaniu (suczka może być np. poruszona, nerwowa lub agresywna), częstsze oddawanie moczu, zmiana pozycji ogona.
Kiedy Owczarek Niemiecki się uspokaja?
Jako że każdy pies jest inny, jeden może uspokoić się wcześniej, a inny – później. Owczarki Niemieckie przeważnie uspokajają się między 5 a 7 rokiem życia, jednakże należy mieć na względzie, że pies tej rasy może nigdy nie uspokoić się aż do tego stopnia, aby mógł być nazywany kanapowym leniuszkiem.
Dlaczego Owczarek Niemiecki ma problemy ze stawami?
Powodem problemów ze stawami, tj. dysplazji stawu biodrowego, u Owczarków Niemieckich jest wada rozwojowa stawu biodrowego; powoduje ona pogarszanie się stanu chrząstki, co ostatecznie skutkuje bólem, zapaleniem stawów, a także osłabieniem. Przez dysplazję stawu kości znajdujące się przy nim są zbyt luźne i nie pasują ciasno.