Miot Owczarka niemieckiego – przydatne informacje

Pod pojęciem miot kryją się wszystkie żywo urodzone zwierzęta pochodzące od tej samej pary rodziców. W przypadku psów zarejestrowanych w FCI dopuszczalne są stosunki z dwoma reproduktorami. Po narodzinach szczeniaków przeprowadza się szczegółowe badania genetyczne, które mają za zadanie ustalenie ojcostwa. Ten aspekt ma ogromne znaczenie ze względu na dziedziczenie przez małe psy psychicznych oraz anatomicznych cech od rodziców. Suka owczarka niemieckiego jednorazowo może urodzić od jednego do kilkunastu szczeniaków. 

W jakim wieku suka może urodzić pierwsze szczeniaki?

W przypadku psów zarejestrowanych w FCI posiadanie potomstwa będzie wymagało uzyskania hodowlanych kwalifikacji. Przydzielane są przez jedną z położonych najwyżej w hierarchii organizacji kynologicznych. Do najważniejszych obowiązków, które muszą spełnić właściciele hodowli, decydujący się na posiadanie szczeniaków owczarka niemieckiego, zalicza się rejestracje w oddziale związku kynologicznego. Kolejno wpis do rodowodowej księgi, posiadanie suki, która ukończyła 18 miesiąc życia. A także co najmniej trzy bardzo dobre oceny na międzynarodowych wystawach.

W tym przypadku pod pojęciem wystawy rozumie się przeglądy hodowlane. Wykorzystanie suki w hodowli będzie możliwe jedynie po zdobyciu stałych kwalifikacji, które stracą ważność ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pies skończy 8 rok życia. Na wniosek właściciela hodowli możliwe jest pokrycie suki w kolejnym roku. Pod warunkiem, że dotychczas rodziła ona wartościowe pod względem cech fizycznych i psychicznych, zdrowe oraz mało liczebne mioty.

Ile szczeniąt w miocie ma owczarek niemiecki?

W większości przypadków psy posiadają naprawdę liczne potomstwo, czego przykładem mogą być niewielkie rasy takie jak Pekińczyk, które jednorazowo mogą wydać na świat nawet jedenaścioro szczeniąt. Warto jednak pamiętać, że tak liczne ciąże to ogromne zagrożenie dla matki. Sam poród może doprowadzić do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. 

Statystyki donoszą, że psy rasy owczarek niemiecki mogą jednorazowo urodzić od 1 do nawet 10 szczeniaków. Wraz z wiekiem suki zmniejsza się liczebność miotów. Oznacza to, że w przypadku pierwszej ciąży na świat może przyjść większa ilość psiaków. Wbrew pozorom na ten aspekt wpływa również aktualna pora roku. Badania dowodzą, że szczeniaki urodzone w okresie wiosennym charakteryzują się znacznie większą ilością rodzeństwa, niż w przypadku zimowych miotów.

Liczebność miotów owczarka niemieckiego uzależniona jest również od sposobu, w jaki przeprowadzono zapłodnienie. W przypadku sztucznych metod może dojść do obumierania części plemników w trakcie ich pobierania, a także przewozu oraz samej aplikacji. Nie bez znaczenia jest również wiek reproduktora, który został wykorzystany do zapłodnienia, gdyż jakość nasienia znacznie maleje wraz z upływem lat.

Jednorazowo na świat psy rasy owczarek niemiecki mogą wydać od 1 do nawet 10 szczeniaków. Mimo znacznego rozwoju technologii człowiek nie ma wpływu na liczebność miotu. Ostatecznie wszystko zależeć będzie od natury. Chodź za dobór rodziców, zapewnienie im odpowiednich warunków życia, dostarczanie pełnowartościowych posiłków czy też dopuszczanie do rozmnażania odpowiedzialny jest hodowca. 

Co właściwie kryje się pod pojęciem planowane mioty owczarka niemieckiego?

Na stronie internetowej hodowcy czy też w ogłoszeniu o hodowlanych planach na kolejny rok kalendarzowym znaleźć można informacje, o planowanym miocie bądź jego zapowiedzi. Każdy kupiec, przeglądając tego typu dane, powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Dzięki nim decyzja o wyborze konkretnej hodowli owczarka niemieckiego okaże się znacznie łatwiejsza. 

Dane o planowanym miocie będą zawierać imiona przyszłych rodziców oraz najważniejsze informacje o ich cechach psychicznych, a także fizycznych. Warto zweryfikować, czy zostały one zarejestrowane w FCI oraz Związku Kynologicznym w Polsce. Takie wpisy gwarantują nam, że nasz czteronożny przyjaciel posiadać będzie rasowe pochodzenie. Następny etap powinien polegać na przeglądzie załączonych wyników badań przyszłych rodziców, ponieważ ma to wpływ na zdrowie miotu. Do ważniejszych informacji zawartych w planie hodowlanym zaliczyć należy aktualny wiek suki, liczbę dotychczasowych ciąż, ilość urodzonych szczeniaków oraz ich jakość. Dużo mniejsze znaczenie powinny mieć dla nas cechy psychiczne, a także fizyczne. 

Informacje o rodzicach i dalszych przodkach przyszłego miotu można analizować również pod względem wyników użytkowych testów oraz dotychczasowych osiągnięć wystawowych. Dla osób, które poszukują psów do codziennej służby, wszystkie powyższe informację będą miały ogromne znaczenie.

W trakcie ciąży istnieje możliwość sprawdzenia ilości szczeniaków, które za chwilę pojawią się na świecie przy pomocy badań RTG oraz USG. Dzięki tym danym hodowca ma możliwość pozyskania kupców, dokonania rezerwacji na konkretne psy. Dobrym pomysłem jest podpisanie wstępnej umowy na przekazanie szczeniaków w ręce ich przyszłych opiekunów.

Miot owczarka niemieckiego, a obowiązkowy przegląd 

Dla każdego hodowcy, który należy do ZKwP, pojawienie się na świecie szczeniaków wiąże się z koniecznością zawnioskowania o uznanie przeglądu miotu do Oddziałowej Komisji Hodowlanej. Całe przedsięwzięcie ma na celu weryfikację wyglądu psiaków ze wzorcami anatomiczno-genetycznymi znajdującymi się w kanonie rasy owczarek niemiecki. Warunkiem jest jednak ukończenie przez szczeniaki 6 tygodnia życia. Na podstawie przeprowadzonej kontroli nie można przewidzieć przyszłych cech psychicznych oraz fizycznych psów. Przegląd miotu jest obowiązkowy, ponieważ pozwana na uzupełnienie niezbędnych dokumentów hodowlanych oraz metryk urodzenia. To one pozwolą późniejszym nabywcom starać się o wydanie rodowodu dla swojego czteronożnego przyjaciela. 

Umaszczenie owczarków niemieckich w miocie

FCI ściśle określa wzorce umaszczenia owczarka niemieckiego i za jedyne słuszne uznaje następujące umaszczenie psów tej rasy: śniady, szary jednolity, czarny jednolity lub czarny z podpaleniem w odcieniu płowym, żółty lub szary, czaprakowy z charakterystyczną czarną maską. Dopuszczalna chociaż niepożądana jest niewielka biała plamka na piersi lub wewnętrznych stronach ud. Kolor biały jest umaszczeniem dyskwalifikującym Owczarka Niemieckiego. 

ZKwP nie akceptuje innego umaszczenia, a wszystkie odchyły od przyjętych wzorców uznawane są za genetyczne mutacje. FCI również w tym przypadku akceptuje wystąpienie małej białej łatki. Największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupców cieszą się szczeniaki o sierści czarnej, lub czarno podpalanej.

Dodaj komentarz