Szczeniak Owczarka niemieckiego – wszystko co musisz wiedzieć

Decydując się na posiadanie czteronożnego przyjaciela, jakim jest Owczarek niemiecki, należy pamiętać, że to poważna decyzja na najbliższych co najmniej 10 lat. Zanim zdecydujemy się na zakup szczeniaka, konieczne jest dokładne przemyślenie najistotniejsze kwestii. Ten krok z pewnością przewróci do góry nogami całe nasze życie oraz codzienne przyzwyczajenia. 

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Owczarka niemieckiego?

Każda osoba rozważająca zakup szczeniaka owczarka niemieckiego zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na jego odbiór. Pamiętajmy, że wczesna rozłąka z rodzeństwem oraz matką powoduje liczne problemy behawioralne. Ich przyczyną jest brak przyjęcia prawidłowych wzorców z najbliższego otoczenia. Zgodnie z panującymi normami szczeniaczek powinien trafić do nowej rodziny po ukończeniu co najmniej 8 tygodnia życia. 

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka rasy owczarek niemiecki?

Decyzja o posiadaniu małego owczarka niemieckiego to zobowiązanie na całe życie, jednak pojawia się pytanie, w jaki sposób stać się jego właścicielem. Pierwsza możliwość to wizyta w okolicznym schronisku, gdzie koszt takiego pieska obejmuje proces adopcyjny i kształtuje się na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto jednak dodać, że ten czteronożny przyjaciel najczęściej będzie utrzymany w typie rasy. Jednak będzie tylko przypominał wyglądem owczarka niemieckiego, ale nie będzie rasowy. Z pewnością okaże się jednak najwierniejszym towarzyszem do końca swojego życia!

Natomiast jeżeli zależy nam na szczeniaku, który będzie wykorzystywany do celów hodowlanych, użytkowych bądź też pokazowych to nabycie psa ze schroniska to nie jest najlepsze rozwiązanie. W takim przypadku zakup szczenięcia owczarka niemieckiego powinien odbyć się w hodowli zarejestrowanej np. w ZKwP / FCI cieszącej się najlepszą opinią. Nasz szczeniak będzie posiadał rodowód, który gwarantuje posiadanie cech psychicznych, a także fizycznych zgodnych z kanonem rasy Owczarek niemiecki.

Zobacz też

Szczepienia szczeniaka

Piesek, który dopiero co przyszedł na świat, nie posiada w pełni wykształconego układu odpornościowego, w związku z tym jest podatny na większość chorób oraz działania wirusów znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Konieczne jest wykonywanie podstawowych szczepień, które są jednym z najważniejszych elementów opieki nad szczeniakiem owczarka niemieckiego. Szczeniak, będąc jeszcze przy matce, powinien przejść pierwsze z najważniejszych szczepień, a więc za cały proces odpowiada hodowca. Moment, gdy mleko pochodzące od suki posiadające niezbędne przeciwciała zamieniane jest na pokarm stały to tak zwany okres przejściowy. Nabywca małego owczarka niemieckiego powinien niezwłocznie udać się do zaufanego gabinetu weterynaryjnego, gdzie przeprowadzone zostanie odrobaczenie, a następnie ustalenie harmonogramu kolejnych szczepień. Pamiętajmy, że wykonywanie corocznych zastrzyków przeciw wściekliźnie jest uznawane w Polsce za obowiązkowe. 

Pielęgnacja małego owczarka niemieckiego

Wbrew pozorom pielęgnacja szczeniaka owczarka niemieckiego nie należy do zbytnio skomplikowanych. Futro naszego czworonożnego przyjaciela zostało wyposażone w niemal nieprzemakalny podszerstek, w związku z tym wszystkie ewentualne zabrudzenia sierści wystarczy spłukać ciepłą wodą. Raz w tygodniu powinno się przeprowadzać wyczesywanie gęstą szczotką. Natomiast starsze psy linieją dwa razy w ciągu roku i to wtedy należy szczególnie zadbać o ich sierść. U szczeniaka podcinanie paznokci powinno być przeprowadzane odpowiednimi cążkami. Z czasem nasz czteronożny przyjaciel zacznie je sam ścierać, chodząc po szorstkich powierzchniach. Przy pomocy nasączonego wodą wacika należy regularnie przemywać uszy oraz oczy. Mleczne zęby posiadane przez szczeniaka nie wymagają specjalistycznych zabiegów,
a z czasem zostaną zastąpione przez zęby stałe. U dorosłych psów konieczna jest obserwacja uzębienia, a każda nawet niewielka zmiana powinna być sprawdzona przez weterynarza. Pamiętajmy, że gwarancją zdrowych i białych zębów u każdego owczarka niemieckiego będzie zdrowa dieta oraz dostęp do różnych gryzaków.

Socjalizacja szczeniaka Owczarka niemieckiego

Prawidłowy rozwój psychiczny szczeniaka wymaga przede wszystkim odpowiednio przeprowadzonego procesu socjalizacji. Psy rasy Owczarek niemiecki najczęściej przechodzą go aż do ukończenia 12 tygodnia życia, ale socjalizację warto rozpocząć już od 3 tygodnia życia. W tym okresie nasz ciekawski świata przyjaciel poznaje otoczenie dzięki wielu pozytywnym doświadczeniom, które zdobywa każdego dnia. Kieruje się w dużej mierze ciekawością, a wszystkie obawy przed nowymi oraz nieznanymi rzeczami przestają mieć znaczenie. Jeżeli szczeniak w trakcie pierwszych miesięcy życia nie przejdzie pozytywnie procesu socjalizacji stanie się wycofany, a także strachliwy. Poważny problem pojawi się jednak gdy wszystkie negatywne emocje zaczną być odreagowywane agresją. 

Szkolenie szczeniaka rasy Owczarek niemiecki

Właściciel małego Owczarka niemieckiego nie powinien zapominać o regularnym szkoleniu psa. To z pewnością zapewni mu posiadanie opanowanego oraz posłusznego przyjaciela. Nawet niewielka wiedza dotycząca kształtowania zachowań wśród psów wystarczy do domowego szkolenia. Jeżeli natomiast nie posiadasz niezbędnych umiejętności, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy trenerów lub umieszczenie twojego czworonoga w psim przedszkolu. Wszystkie treningi oraz spotkania na świeżym powietrzu z innymi psami to świetny sposób na uczenie się nowych rzeczy. Pamiętajmy, że podstawą powinna być nauka czystości, którą każdy właściciel musi przeprowadzić indywidualnie przy pomocy własnych metod!

Żywienie szczeniaka Owczarka niemieckiego

Po zakupie szczeniaka przychodzi czas na decyzję dotyczącą rodzaju stosowanej karmy, co nie jest proste, ponieważ na rynku znaleźć można wiele rozwiązań. To właśnie od wartości odżywczych zawartych w pożywieniu zależy samopoczucie, zdrowie, dorastanie, a także długość życia naszego czteronożnego przyjaciela. Zdrowy i silny Owczarek niemiecki wymaga odpowiedniego żywienia bogatego w witaminy, tłuszcze, białko oraz mikroelementy.

Zobacz również

Owczarek niemiecki – cena szczeniaka

Nie można jednoznacznie określić ile powinien kosztować szczeniak Owczarka niemieckiego. Cena bowiem uzależniona będzie od wielu czynników. W jej skład wchodzą ogólne koszty hodowli, koszty championatów, wykonanych badań, koszty krycia suki, liczebność szczeniąt w miocie. Za każdym razem wycena szczeniąt ma indywidualny charakter. Wpływ na cenę może mieć również płeć psa i jego przeznaczenie. Obecnie ceny szczeniaka owczarka niemieckiego zarejestrowanego w ZKwP i FCI zawierają się w przedziale od 3 000 zł do 8 000 złotych. Znajdziemy również ogłoszenia dotyczące sprzedaży owczarka niemieckiego w cenie kilkunastu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz