Owczarek niemiecki Opieka i pielęgnacja

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem owczarka niemieckiego zadaje sobie pytanie, czy opieka nad szczeniakiem może być skomplikowana. Wbrew pozorom te psy nie wymagają długich oraz dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak zapewnienie niezbędnych warunków życiowych, wysokiej jakości pożywienia, a także aktywności psychicznej oraz fizycznej jest konieczne do ich prawidłowego rozwoju. 

Rasa, jaką jest owczarek niemiecki, charakteryzuje się posłuszeństwem, ogromnymi pokładami energii oraz znaczną odwagą i inteligencją. Warto również zwrócić uwagę na nadzwyczajny węch, zamiłowanie do tropienia, a także psich sportów. Przez długi czas owczarki niemieckie wykorzystywano jako psy stróżujące, pracowały w wojsku. Jednak na przestrzeni lat stały się najlepszym przyjacielem człowieka, członkiem rodziny oraz w niektórych przypadkach służbowym towarzyszem.

Wielu specjalistów uważa, że ta rasa charakteryzuje się znaczną uniwersalnością ze względu na ponadprzeciętny węch, lojalność, inteligencje oraz gotowość do nauki nowych rzeczy. Jednak wiąże się to z koniecznością treningów już od pierwszych dni życia szczeniaka w naszym domu. Poniżej streściliśmy dla Was najważniejsze zasady dotyczące opieki nas małym owczarkiem niemieckim.

Jak właściwie opiekować się owczarkiem niemieckim?

Wiemy już, że ta rasa charakteryzuje się ogromnymi pokładami niespożytkowanej energii i ponad wszystko kocha pracę z człowiekiem. Ze względu na jego cechy charakteru idealnym miejscem do zamieszkania z pewnością będzie dom z dużym ogródkiem zlokalizowany na wsi. Bez obaw szczeniak owczarka niemieckiego odnajdzie się również w niewielkim mieszkaniu, jednak wiąże się to z wieloma dodatkowymi czynnościami pielęgnacyjnymi i koniecznością dostarczenia mu wielu okazji do wyładowania nadmiarów energii. Wbrew pozorom krótki spacer na smyczy w okolicznym parku to nie najlepszy pomysł w przypadku tej rasy. Efektem będą zniszczone meble oraz pozostałe rzeczy znajdujące się w mieszkaniu.

Zobacz również

Właściciele owczarków niemieckich powinni zwrócić znaczną uwagę na możliwość wystąpienia u swojego pupila nadwagi. Z tym problemem zmagają się przede wszystkim psy, którym nie dostarczono odpowiedniej ilości ruchu, a ich główną formą spędzania wolnego czasu jest leniuchowanie na kanapie. Wbrew pozorom nadwaga niesie za sobą wiele konsekwencji, które mogą doprowadzić do wielu problemów mięśniowo-szkieletowych.

Owczarek niemiecki i sposób jego żywienia 

Liczne choroby zwyrodnieniowe stawów występujące u owczarka niemieckiego oraz wielu innych ras związane z ich masywną posturą. Istnieje możliwość znacznego zmniejszenia ryzyka przez stosowanie bogatej w minerały oraz witaminy diety. Szczególnie w okresie szybkiego wzrostu szczeniaki potrzebują odpowiednio zbilansowanej, a także wymierzonej dawki pokarmu. Warto zdecydować się na częste podawanie niewielkich porcji w ciągu dnia, które zostaną dopasowane do poziomu dziennej aktywności fizycznej. W przypadku zwiększonego ruchu pożywienie powinno być podawane częściej i w większej ilości.

Szczeniaki rosną w naprawdę zastraszającym tempie, w związku z tym nie należy podawać im wzbogaconego w liczne minerały oraz wysoko kalorycznego pokarmu. Znaczne przekarmianie może doprowadzić do szybszego wzrostu, a nie wykształcony w pełni szkielet okaże się za słaby do utrzymania wysokiej wagi naszego pupila. Nieodpowiednio dopasowane racje żywieniowe mogą również spowodować otyłość i nadwagę, a tym samym zwyrodnienie stawów. To właśnie dlatego odpowiednio zbilansowana dieta dopasowana do aktywności oraz wieku ma tak ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego pupila.

Zobacz także

Podstawowa pielęgnacja owczarka niemieckiego

Pod pojęciem opieki nad małym owczarkiem niemieckim kryją się również liczne zabiegi pielęgnacyjne. To do obowiązków właściciela należy konieczność zapewnienia mu odpowiedniej higieny osobistej. Szczególnie dużą uwagę należy poświęcić sierści, łapką, uszom, zębom oraz oczom. Owczarek niemiecki obdarowany prostą, ale mocną i grubą sierścią, która będzie wypadać mu praktycznie przez cały rok. Może okazać się to problematyczne dla jego właścicieli, w związku z tym konieczne jest regularne wyczesywanie naszego pupila najlepiej raz dziennie. Ten proces nasila się dwa razy w ciągu roku, a mianowicie jesienią oraz wiosną, gdy następuje proces linienia.

W trakcie codziennej pielęgnacji szczególnie skup się na uszach Twojego pupila. Ucho psa jest inaczej zbudowane niż ucho człowieka. Kanał słuchowy, który znajduje się na zewnątrz jest w kształcie litery L. Taka budowa w połączeniu z wilgocią i ciepłem może prowadzić do stanu zapalnego ucha środkowego. Konieczne jest więc regularne dbanie o suchość oraz czystość wewnętrznej części ucha naszego pupila. 

Zdowie psychiczne i fizyczne Owczarka niemieckiego to podstawa

Dość często można spotkać się z przekonaniem, że owczarek niemiecki charakteryzuje się wrodzoną mądrością. W związku z tym właściciele myślą, że nie ma konieczności przeprowadzania treningów oraz szkoleń. Nic bardziej mylnego, brak regularnych ćwiczeń posłuszeństwa może doprowadzić do prawdziwej katastrofy i odbić się cieniem na całe dorosłe życie naszego psiaka. Jak widać odpowiednia dawka aktywności fizycznej oraz podstawowe treningi są niezbędne, aby zapewnić pupilowi odpowiedni balans zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Z pewnością właściciel hodowli owczarka niemieckiego również udzieli nam niezbędnych porad dotyczących opieki nad naszym pieskiem.

Na początku ta rasa wykorzystywana w dużej mierze do prac na świeżym powietrzu. Z czasem wszystko uległo zmianie, a owczarek niemiecki stały się najlepszymi przyjaciółmi człowieka i zamieszkały w naszych domach. Właściciele powinni jednak każdego dnia zapewniać im wiele aktywnych rozrywek oraz intensywnych spacerów. Wbrew pozorom szybkie wyjście do pobliskiego parku nie wystarczy, aby zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią kondycję psychiczną oraz fizyczną. Dla owczarków niemieckich spacer to minimum 30 minut chodzenia średnim tempem jednak warto urozmaicić go kilkoma zadaniami oraz aportowaniem. Twojego pupila uszczęśliwi również przenoszenie rzeczy, zabawa piłką, bieganie przy rowerze. Dodatkowo zapewnij też psu poznawanie przy pomocy węchu nowych rzeczy i miejsc. Warto, abyś wyposażył się w liczne aktualnie dostępne na rynku pomoce edukacyjne oraz zręcznościowe dla czworonożnego przyjaciela człowieka.

Podsumowanie

Owczarek niemiecki nader przywiązuje się do swojego opiekuna. Ich relacja może być głęboka i lojalna. Zależy to jednak od więzi jaką stworzymy ze zwierzęciem we wczesnym jego rozwoju. Owczarka niemieckiego od drugiego miesiąca życia czyli od momentu kiedy wkracza do naszego domu stopniowo przyzwyczajamy do otaczającego go świata. Okres ten zwany socjalizacją ma niebagatelny wpływ na całe dorosłe życie psa. W tym czasie opiekun powinien być niezwykle czuły i troskliwy podczas opieki nad zwierzęciem i jego szkolenia. Natomiast neutralny w reakcji na niewłaściwe zachowanie pupila. Bardzo wcześnie należy zacząć pokazywać psu jak powinny wyglądać jego poprawne kontakty z dziećmi i innymi gatunkami zwierząt. Prawidłowo przeprowadzony okres socjalizacji pozwoli wpoić psu proste zasady wspólnego życia w psio ludzkiej rodzinie. A potem to już tylko ponad dekadę trwający czas wspólnych przygód z tym jakże cudownym psem jakim niewątpliwie jest owczarek niemiecki.

Dodaj komentarz