Owczarek Niemiecki Wszystko o rasie

Owczarek Niemiecki w rankingach popularności wciąż nie ustępuje miejsca coraz to nowszym rasom. Pewność siebie, wysoka odporność fizyczna a zarazem spokojny charakter, będący cechą psa rodzinnego stawia go na pierwszym miejscu pod względem jego wszechstronnych możliwości. Owczarek Niemiecki jest oddany w tym co robi i dodatkowo bardzo szybko się uczy. Odpowiednio i wystarczająco zsocjalizowany dobrze dogaduje się z innymi gatunkami zwierząt.

Spis treści

Owczarek Niemiecki – charakter

Owczarek Niemiecki to doskonały pies rodzinny możemy go również wykorzystać jako psa służbowego w policji, wojsku czy służbach celnych. To wyśmienity pies ratowniczy, asystujący, czy sportowy. Nie zaskoczy nas też obecność owczarka w roli przewodnika osoby niewidomej czy w pracy terapeutycznej. Ponieważ Owczarek Niemiecki to bardzo aktywna rasa, z pewnością potrzebuje długich spacerów i wybiegania się. Może towarzyszyć swojemu panu podczas pieszych wędrówek, joggingu, pływania lub uczestniczyć w psich sportach. 

Budowa ciała owczarka jest wysoce wydajna. Jest to pies średniej wielkości o mocnej muskulaturze i lekko wydłużonym tułowiu. Istnieją dwie odmiany owczarka o długim i krótkim włosie ale oba mają charakterystyczny, gęsty podszerstek. Owczarek Niemiecki występuje w jednolitym umaszczeniu lub ze znaczeniami w innym kolorze.

Zobacz też

Owczarek Niemiecki – wzorzec rasy

Krajem pochodzenia Owczarka Niemieckiego jak sama nazwa wskazuje są Niemcy. Klasyfikacja FCI zalicza owczarka do 1 grupy: psów pasterskich i zaganiających oraz sekcji 1 – psów pasterskich. U Owczarków Niemieckich wymagane są próby pracy. 

Owczarek Niemiecki – wygląd ogólny

Standard rasy określa Owczarka Niemieckiego jako psa średniej wielkości, z wydłużonym tułowiem ale mocnej, zwartej i umięśnionej sylwetce. Opis charakteru owczarka zawiera cechy takie jak: zrównoważenie, pewność siebie, oddanie wobec właściciela. 

Głowa owczarka powinna być proporcjonalna względem tułowia, sucha i nie za bardzo szeroka, średnio ciężka i nie nazbyt długa. Prawidłowa szerokość czaszki jest równa jej długości ze zwężeniem w kierunku kufy i łagodnym stopem. Uzębienie nożycowe, mocne, głęboko osadzone w szczękach a wargi suche, przylegające i ciemne. Nos u owczarka jest zawsze czarny, oczy średniej wielkości, ciemne.  Stojące uszy owczarka winny być spiczasto zakończone, małżowinami skierowane do przodu. Wszelkie odstępstwa od kształtu jak i opadanie małżowin usznych są wadą znaczną. Szyja owczarka jest bez podgardla ustawiona pod kątem 45 stopni do linii grzbietu.

Tułów w linii grzbietowej jest prosty, lekko opada ku zadowi i kończy się szablasto noszonym ogonem.  Lędźwie mocne, krótkie i jak cała budowa psa dobrze umięśnione. Klatka piersiowa średnio szeroka z umiarkowanie wysklepionymi żebrami. Kończyny przednie widziane z każdej strony są równe a z przodu również równoległe.  Kończyny tylne odstawione do tyłu, kątowane 120 stopni a łapy zaokrąglone zwarte dobrze wysklepione.

Wymiary i waga Owczarka Niemieckiego to zakres dla wysokości w kłębie psa od 60 do 65 cm i wadze 30 do 40 kg a wysokość suczki to 55 do 60 cm i 22 do 32 kg wagi. 

Okrywa włosowa Owczarka Niemieckiego występuje w dwóch rodzajach: krótkiej i długiej.  Odmiana krótkowłosa ma włos okrywowy bardzo gęsty, twardy i przylegający do skóry, która jest gładka i bez fałd. Włos na głowie, uszach, przedzie kończyn jest krótki, natomiast nieco dłuższy z tyłu kończyn, zwłaszcza udach tworząc charakterystyczne “portki”. Obfitsza okrywa włosowa występuje również na szyi.

Długowłosy owczarek ma sierść znacznie delikatniejszą, miękką, nieprzylegającą, znacznie wydłużoną na uszach, kończynach, zwłaszcza “portkach” i ogonie. Włos na szyi tworzy zaczątek kryzy. Umaszczenie w obu odmianach jest takie samo. Dopuszcza się owczarki o umaszczeniu śniadym, szarym jednolitym, czarnym jednolitym lub czarnym z podpaleniem w odcieniu płowym, żółtym lub szarym, czaprakowym z charakterystyczną czarną maską.  Dopuszczalna chociaż niepożądana jest niewielka biała plamka na piersi lub wewnętrznych stronach ud. Kolor biały jest umaszczeniem dyskwalifikującym Owczarka Niemieckiego. 

Ruch Owczarka Niemieckiego jest harmonijny. 

Dobra długość i kątowanie kończyn sprawia, że owczarek sunie kłusem. Niestabilność ruchu zazwyczaj spowodowana jest złym kątowaniem kończyn tylnych, a w konsekwencji objawia się to również brakiem stabilności ruchu i wytrzymałości psa. Prawidłowo wykształcony kościec czyni Owczarka Niemieckiego niezmordowanym. 

Jądra u owczarka winny być dobrze wykształcone i po obu stronach umieszczone w mosznie. Jakiekolwiek odstępstwa powinny być kwalifikowane jako wady wykluczające z dalszej hodowli.

Wzorzec rasy według ZKwP nr 166

http://www.zkwp.pl/main.polish/zg/wzorce/166.pdf

Owczarek Niemiecki – szczenięta

Od momentu narodzin szczeniaka Owczarka Niemieckiego do końcowej fazy rozwoju kiedy osiąga on wagę 30/40 kg mija około półtora roku. W tym czasie owczarek z milusińskiego szczeniątka przeobraża się w odważnego psa użytkowego. Każda faza rozwoju psa jest czymś wyjątkowym. Zarówno niezdarny okres szczenięcy, jak i buntowniczy czas podrostka czy wiek dojrzały a nawet starość psa może dostarczać  człowiekowi wyjątkowych wrażeń i niezapomnianych chwil.

Orientacyjna tabela wzrostu wagi Owczarka Niemieckiego

Wiek Owczarka NiemieckiegoWaga psaWaga suki
1 mc2,5 – 4 kg2 – 3,5 kg
2 mc6 – 9 kg5 – 7,5 kg
3 mc16 – 18 kg8 – 12 kg
4 mc18 – 22 kg13 – 16 kg
5 mc22 –  26 kg16 – 20 kg
6 mc26 – 28 kg20 – 22 kg 
7 mc28 – 30 kg22 – 24 kg
8 mc29 – 32 kg24 – 26 kg
9 mc29 – 33 kg25 – 27 kg
10 mc30 – 34 kg26 – 28 kg
11 mc30 – 34 kg27 – 29 kg
12 mc 32 – 34 kg28 – 29 kg
18 mc33 -36 kg29 – 30 kg 
24 mc32 – 40 kg29 – 32 kg
Orientacyjna tabela wzrostu wagi Owczarka Niemieckiego

Owczarek Niemiecki – żywienie

Owczarek nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrej kondycji wystarczy mu wysokiej jakości karma. Jak każdy pies z pewnością będzie zadowolony z soczystego mięsa tym bardziej że rasa ta jest predysponowana do żywienia BARF ale równie dobrze zadowoli się profesjonalną karmą suchą.

Owczarek niemiecki żywienie

Owczarek Niemiecki – pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka w przypadku krótkiego włosa nie jest ani trudna ani czasochłonna. Osobniki długowłose musimy regularnie wyczesywać i oczyścić z zabrudzeń. Owczarek Niemiecki ma wrażliwy układ pokarmowy nie należy więc go przekarmiać ani zmieniać mu zbyt często diety. Konsekwencja w karmieniu wpłynie z pewnością pozytywnie na jego ogólną zdrowotność ze szczególnym uwzględnieniem kości i stawów. 

Aby uniknąć interwencji stomatologicznej, uzębienie owczarka wymaga szczególnej uwagi. Idealnym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie zębów. Nie jest to koniecznością tylko w przypadku kiedy pies ma do dyspozycji gryzaki i żujki dentystyczne, ograniczające tworzenie się kamienia nazębnego. 

Owczarek Niemiecki – szkolenie

Ze względu na to, że Owczarek Niemiecki ma wrodzoną pewność siebie i jest to raczej duży i mocny pies jego dobre wychowanie i szkolenie jest niezbędne. Treningi z owczarkiem nie są specjalnie trudne gdy ćwiczymy psa z wyczuciem i cierpliwością. Dodając do tego fakt, że owczarek uwielbia każdą formę współpracy z człowiekiem w efekcie otrzymujemy ucznia doskonałego.

Podczas ćwiczeń warto skupić się tylko na konkretnych zadaniach i udzielać czytelnych sygnałów aby koncentrować psa na ich wykonanie. Najważniejsze jednak w szkoleniu owczarka jest podporządkowanie psa opiekunowi i konsekwencja w egzekwowaniu wykonania poleceń. Jej brak może skutkować rozwinięciem się u psa cech dominujących, nadmiernej chęci do obrony i stróżowania.

Szkolenie powinno opierać się na pozytywnych nagrodach w postaci głaskania, pochwał i smakowitych kąsków. Szkoląc Owczarka Niemieckiego na psa obronnego powinno się zawsze skorzystać z usług profesjonalnego trenera.

Zobacz też

Miot Owczarka niemieckiego – przydatne informacje

Owczarek niemiecki – zdrowie

Każdy kto myśli  poważnie o zakupie Owczarka Niemieckiego powinien zapoznać się z tematem dolegliwości występujących w tej rasie i możliwościami  ich zapobiegania. Populacja owczarków Niemieckich zmaga się z najczęściej występującą u tej rasy dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Choroba ta może być dziedziczna ale jej rozwojowi sprzyjają także złe warunki hodowlane i nieprawidłowa opieka nad szczeniakiem. Hodowcy starają się ograniczać ryzyko zachorowań na dysplazję poprzez staranny dobór zdrowych osobników do rozrodu a kolejni opiekunowie powinni dołożyć wszelkich starań by zaspokoić wszystkie potrzeby rozwijającego się, młodego organizmu. 

Kolejną jednak nie mniej ważną sytuacją i być może powinno się ją wymienić jako pierwszą jest skręt żołądka. Dolegliwość ta jest na tyle poważna, że przy braku natychmiastowej interwencji chirurga prowadzi zawsze do śmierci zwierzęcia. Skręt żołądka jest to nic innego jak obrót żołądka wokół własnej osi, co powoduje jego niedrożność. 

Kolejno z chorób dotykających Owczarki Niemieckie należy wymienić kardiomiopatie czyli nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego, niedoczynność tarczycy powodującą niedobór hormonalny, chorobę von Willebranda związaną z brakiem krzepliwości krwi. 

Rak to również choroba Owczarka Niemieckiego, która jest bardzo niebezpieczna a zarazem jest jedną z głównych przyczyn śmierci owczarków. Leczenie w tym przypadku nigdy nie daje gwarancji na wyzdrowienie psa.

Paraliż spowodowany zwyrodnieniem krzyżowo-lędźwiowym to kolejna dolegliwość nękająca psy tej rasy a objawiająca się zazwyczaj w podeszłym wieku.

Organizacje Kynologiczne zrzeszające hodowców i miłośników rasy Owczarek Niemiecki

Związek Kynologiczny w Polsce 

Do organizacji kynologicznych w Polsce zrzeszających Owczarki Niemieckie zaliczamy Związek Kynologiczny w Polsce w skrócie ZKwP, podlegający Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej FCI.  Celem związku jest popularyzacja psów rasowych, organizowanie szkoleń i zawodów sportowych, organizowanie pokazów psów obronnych, w których uczestniczą także Owczarki Niemieckie i innego rodzaju zawodów dla psów użytkowych. 

W posiadaniu ZKwP jest spis wszystkich ustanowionych wzorców ras psów z krajów należących do FCI. Data publikacji wzorca dla Owczarka Niemieckiego w Polsce to 11.08.2010. Wzorzec ten widnieje pod nr 166 23.12.2010/EN Owczarek Niemiecki,  (Deutscher Schäferhund – German Shepherd Dog) i jest ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych. 

Klub Owczarka Niemieckiego – KON. 

Klub Owczarka Niemieckiego od 1999 roku znajduje się w strukturach ZKwP i gromadzi wokół siebie hodowców, posiadaczy i miłośników tej rasy. Celem związku jest dbałość o wysoką jakość hodowli Owczarka Niemieckiego i zachowanie jej użytkowości. Związek przyjmuje do swojego grona wszystkich opiekunów Owczarków Niemieckich zapisanych do ZKwP. 

Podsumowanie

Owczarek Niemiecki to pies zajmujący jedno z pierwszych miejsc na liście najpopularniejszych ras psów. Jest pewny siebie, spokojny i odporny fizycznie. Jego wszechstronność użytkowa pozwala wykorzystać jego możliwości wielorako. Może być psem stróżującym, psem pracującym w służbach mundurowych. Doskonale sprawdzi się także jako service dog i wszelkiego rodzaju zajęciach terapeutycznych. 

Krajem pochodzenia Owczarka są Niemcy. W klasyfikacji FCI zaliczany jest do psów pasterskich. Jest to średniej wielkości pies o mocnym, nieco wydłużonym tułowiu i umięśnionej sylwetce. To właśnie jego budowa i charakter czyni go psem niezłomnym w wykonywaniu poleceń swojego opiekuna. Szczenięta bardzo szybko rosną a dobrze karmione i pielęgnowane w półtora roku wyrastają na zdrowe i piękne zwierzęta o wadze do 30/40 kg. Dobrze zsocjalizowane potrafią koegzystować z człowiekiem i innymi gatunkami zwierząt.

Jest to rasa psów obarczona typowymi dla psów tej wielkości chorobom, do których możemy zaliczyć choroby stawów biodrowych i łokciowych, choroby serca i tarczycy. 

Z głównych organizacji kynologicznych zrzeszających miłośników tej rasy i jej hodowców możemy wymienić Związek Kynologiczny w Polsce do którego należy także Klub Rasy Owczarek Niemiecki.

Dodaj komentarz