W Polsce za jedną z chętnie kupowanych ras psów uznaje się Owczarka niemieckiego ze względu na jego lojalność oraz wszechstronność. Jednak, aby wykształcić u psa wszystkie pozytywne cechy usposobienia, należy zapoznać się z zasadami dotyczącymi prawidłowego dbania o jego stan zdrowia już od szczeniaka. Sprawdź swoją wiedzę na temat zdrowia owczarka niemieckiego i chorób, które dotykają tę rasę.
Jak dbać o zdrowie Owczarka niemieckiego?
Odpowiedni stan zdrowia dorosłego Owczarka niemieckiego uzależniony jest od podstawowej opieki w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Szczególnie ważny jest proces socjalizacji, czyli spotkań z obcymi ludźmi oraz dotykania przez nich poszczególnych części ciała psa. Takie zachowania mają uchronić zwierzę przed lękiem na myśl o wizycie u weterynarza. Warto również regularnie przeprowadzać przegląd ciała naszego czteronożnego przyjaciela, dzięki czemu będziemy mogli wykryć wszystkie ewentualne nieprawidłowości.
Przycinanie paznokci to również jeden z etapów podstawowej opieki nad Owczarkiem niemieckim, który pozwoli uchronić naszego pupila przed ewentualnymi infekcjami. Konieczne jest usuwanie brudu oraz martwej sierści przynajmniej raz w tygodniu przez wyczesywanie futra. Ze względu na krótkie włosy nie ma konieczności przeprowadzania częstych kąpieli; jednak warto udać się z naszym pupilem nad jezioro czy też płytką rzekę. Jeżeli jednak kontakt z wodą okaże się konieczny, należy wybierać takie produkty do pielęgnacji naszego owczarka, które nie wywołają suchości skóry oraz poważnych podrażnień.
Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na karmę, którą podajemy szczeniakowi. Z pewnością karmy ze sklepów tzw. sieciowych nie będą odpowiednie, aby pies wyrósł na silnego i zdrowego osobnika. Ponadto dla szczeniaków karmy mają inny skład niż dla psów dorosłych lub seniorów. Ale jedno jest pewne, jedzenie dla psa powinno być bogate w wysokiej jakości białko; zawierać składniki, które są źródłem witamin i minerałów. Ale ważnym jest, aby nie przekarmiać psa, ponieważ prowadzi to jak w przypadku ludzi do wielu schorzeń.
Zobacz też
Zabiegi pielęgnacyjne
Nie zapominajmy o ciągłym sprawdzaniu stanu uzębienia, oczów oraz uszów. Od pierwszych miesięcy życia szczeniaka należy również rozpocząć naukę higieny pyska, a chodzi tu dokładniej o używanie szczoteczki oraz specjalistycznej pasty do zębów. Takie działania pozwolą uchronić naszego pupila przed problemami z kamieniem nazębnym. W przypadku, gdy pojawią się pewne trudności, należy wybierać mniej inwazyjne metody, do których zalicza się tabletki czyszczące zęby bądź łatwe w użyciu spraye.
Pamiętajmy, że częste wyjścia na świeże powietrze mogą narazić naszego pupila na kontakt z pchłami, kleszczami oraz wieloma innymi pasożytami. W związku z tym warto poprosić weterynarza o zastosowanie koniecznej ochrony dobranej indywidualnie do potrzeb szczeniaka. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele pudrów, płynów rozpylanych na skórze i sierści, a także tabletek, które mają zabić pasożyty znajdujące się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ciała naszego pupila.
Rozwój psychoaktywny Owczarka niemieckiego
Choć podstawowe zabiegi pielęgnacyjne zapewniające zdrowie naszego psa rasy Owczarek niemiecki odgrywają ogromną rolę, warto zwrócić również uwagę na rozwój psychiczny. Ta rasa wymaga znacznej bliskości człowieka oraz aktywności psychicznej i fizycznej, która pozwoli na rozwój wielu cech charakteru. Owczarek niemiecki mieszkający w domu z ogrodem ma świetną możliwość wyładowania zgromadzonych pokładów energii.
Wbrew pozorom nawet małemu Owczarkowi niemieckiemu nie wystarczy kilka krótkich spacerów w ciągu dnia na niewielkiej smyczy. Odpoczynek psychiczny można zagwarantować naszemu czteronożnemu przyjacielowi jedynie przez aktywność fizyczną, a dokładniej bieganie, skakanie bądź też wdrapywanie się na przeszkody.
W celu zaspokojenia wszystkich potrzeb naszego szczeniaka warto zdecydować się na taką aktywność jak między innymi:
- Agility,
- Canicross,
- Dogtrekking,
- Obedience, czyli trening posłuszeństwa.
Opieka nad Owczarkiem niemieckim powinna łączyć w sobie odpowiedni poziom aktywności fizycznej oraz ćwiczeń psychicznych. W przypadku tej rasy bardzo często stosuje się working testy, a także dummy, które łączą w sobie aportowanie i zabiegi węchowe. Regularne treningi zapewnią naszemu pupilowi odpowiednią kondycję psychiczną oraz fizyczną na długie lata.
Zobacz również
Owczarek niemiecki – choroby rasy
Psy rasy Owczarek niemiecki charakteryzują się dobrą budową ciała oraz znaczną siłą. Badania dowodzą, że mogą one dożyć nawet 13 lat, choć zdarzają się również starsze osobniki. Warto jednak pamiętać, że nie są one odporne na podstawowe choroby wirusowe. W związku z tym konieczne jest wykonywanie regularnych szczepień ochronnych, które będą stanowić najlepszą profilaktykę. Identycznie wygląda opieka nad psami pozostałych ras.
Warto również przeanalizować dziedziczne wady, schorzenia oraz dolegliwości, jakie mogą dotknąć naszego Owczarka niemieckiego. Ich występowanie związane jest z intensywnością hodowli oraz popularnością rasy wśród kupujących.
Dysplazja stawów u Owczarka niemieckiego
Jednym z najczęściej występujących u Owczarków niemieckich schorzeń jest dysplazja stawu łokciowego oraz biodrowego. Wynika ona z nieprawidłowej budowy stawów, które powodują silny ból, a także stan zapalny. Nieleczona dysplazja u naszych pupili może doprowadzić do znacznych problemów z poruszaniem się i całkowitego paraliżu w skrajnych przypadkach. Istnieje możliwość ograniczenia skutków tego schorzenia przez leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach konieczna jest również chirurgiczna ingerencja. Należy zwrócić znaczną uwagę na odpowiednią dietę oraz wagę naszego pupila, które mogą znacznie ograniczyć skutki chorobowe.
Owczarek niemiecki choroby oczu
Dość często Owczarki niemieckie zmagają się z wieloma różnymi chorobami oczu. Ich skutkiem może być znaczne ograniczenie widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet całkowita ślepota. Dysplazja siatkówki znana również jako RD jest wrodzoną wadą, która może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. Nieleczone schorzenie będzie powodować u naszego pupila stopniową utratę wzroku. PRA, czyli atrofia siatkówki to kolejna choroba mogąca dotknąć zarówno młodsze, jak i starsze Owczarki niemieckie. W jej efekcie można zaobserwować degenerację siatkówki.
Kolejnym popularnym schorzeniem wśród tej rasy jest zaćma, którą można zdiagnozować w prosty sposób. W jej przypadku obserwuje się mętniejące oko oraz znacznie pogarszający się wzrok. Na ten moment jedynym sposobem leczenia jest operacja pozwalająca w całości rozwiązać problem dotyczący naszego Owczarka niemieckiego.
Zobacz także
Skręt żołądka u Owczarka niemieckiego
Wbrew pozorom ta rasa posiada genetyczne predyspozycje do wystąpienia skrętu żołądka. Pojawia się on w przypadku znacznej aktywności fizycznej, która została podjęta tuż przed oraz po posiłku. W przypadku wystąpienia tego schorzenia konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, a każda zwłoka może doprowadzić do śmierci naszego pupila. Aby uniknąć skrętu żołądka u naszego Owczarka niemieckiego, konieczny jest podział dziennej dawki karmy na kilka mniejszych części oraz stopniowa jej aplikacja naszemu pupilowi. Bardzo ważne jest również unikanie nadmiernej aktywności fizycznej w porach karmienia.
Pytania i odpowiedzi
Po pierwsze warto kupić szczeniaka owczarka niemieckiego ze sprawdzonej hodowli. W ten sposób możemy wyeliminować wiele typowych dla tej rasy chorób. Uczciwy hodowca chętnie pokaże ci dokumenty poświadczające zdrowie rodziców od których pochodzi szczeniak. Oczywiście nikt nie może zapewnić o 100% zdrowiu szczenięcia, ponieważ jest to żywe stworzenie. Dobry hodowca również przedstawi ci rodowody rodziców stwierdzające ich pochodzenie. Po drugie zleci specjalistom ze związków kynologicznych np. ZKwP sprawdzenie miotu, na ewentualność wad.
Owczarek niemiecki można powiedzieć to ogólnie zdrowa rasa psa. Średnia długość życia to 10-13 lat. Aby żył długo w zdrowi należy dbać o wiele kwestii z tym związanych.
Problemy zdrowotne u owczarka niemieckiego:
– Dysplazja stawu biodrowego,
– Niedobór cynku,
– Postępujący zanik siatkówki,
– Dysplazja pęcherzykowa,
– Zaćma,
– Dystrofia rogówki,
– Niedoczynność tarczycy.